Speech-Language-Hearing Sciences

Programs & Courses

Learn More About Our Programs...

To learn more about the undergraduate program in Speech Pathology and Audiology or the graduate program in Speech-language Pathology, click on the appropriate link: Undergraduate Program or Graduate Program.

Fall 2011 and Winter 2012

Spring 2011

Fall 2010 Course Offerings

Click here to view the Schedule of Classes from the Lehman College Registrar's office.

Undergraduate Courses

SPV 101: Introduction to American Sign Language 1

Section Code Days Time Room Instructor
ZF81 3714 M,W 6:00 - 7:40 PM SP 203 Willard Talley
ZF82 1342 M,W 6:00 - 7:40 PM SP 202 Michael Russo
ZG83 1343 T, TH 6:00 - 7:40 PM SP 202 Willard Talley
ZG84 1344 T, TH 6:00 - 7:40 PM TBA Michael Russo

SPV (LNG) 221: Language Acquisition

Section Code Days Time Room Instructor
B301 3486 T, TH 9:30 - 10:45 AM SP 203 John Locke
Q01 3473 T 2:00 - 4:40 PM SP 201 Naomi Eichorn
XW81 3475 W 6:00 - 8:40 PM SP 201 Mary Boylan

* meets with LNG 230

SPV (LNG) 245: Articulatory Phonetics

Section Code Days Time Room Instructor
H301 1347 M,W 9:30 - 10:45 AM SP 201 Jacqueline Aquilino-Jirak
YN01 3477 F 3:00 - 5:40 PM SP 203 Chung
ZM01 1348 S 12:00 - 2:50 PM SP 201 Toni Giannone

SPV 246: Introduction to Linguistics

Section Code Days Time Room Instructor
01* 1351 T, TH 11AM - 12:20 PM SP 202 John Locke
03+ 1350 M 9:00 - 11:40 AM SP 202 Satarupa Das
YM01* 3479 F 12:00 - 2:40 PM SP 203 Chung
ZB81* 3717 T, TH 6:15 - 7:30 PM SP 205 Satarupa Das

* meets with LNG 160
+ meets with LNG 246

SPV 247: Anatomy and Physiology of the Speech Mechanism

Section Code Days Time Room Instructor
01* 1353 W 11 AM - 1:40 PM SP 203 Nathan Cohen
02 3715 TH 12:00 - 2:40 PM SP 201 TBA
ZL01* 1352 S 9:00 - 11:40 AM TBA Toni Giannone

* meets with LNG 247


SPV (LNG) 248: Acoustic Phonetics

Section Code Days Time Room Instructor
01 1354 T 11 AM - 1:50 PM SP 202 Lopez
02 1355 F 11 AM - 1:50 PM TBA Stephanie Kakadelis

SPV 249: Hearing Science

Section Code Days Time Room Instructor
YL01 1356 F 9:00 - 11:40 AM SP 223 Derek Petti
YM01 1357 F 12:00 - 2:40 PM TBA Derek Petti

SPV 312: Bilingualism

Section Code Days Time Room Instructor
R01* 3483 TH 2:00 - 4:40 PM SP 202 Gitterman
XT81* 3480 T 6:00 - 8:40 PM SP 201 Kathleen McClure

* meets with LNG 312


SPV (LNG) 323: Introduction to Phonology

Section Code Days Time Room Instructor
01 3489 T 9:30 AM - 12:15 AM SP 204 Sandra Levey

SPV 326: Speech Pathology - Functional Disorders

Section Code Days Time Room Instructor
01 1871 M 11:00 AM - 1:40 PM SP 203 Lynn Rosenberg
XM81 3491 M 6:00 - 8:40 PM SP 204 Diana Almodovar-Salinas
YN01 3967 F 12 - 2:40 PM SP 223 Lopez

SPV 327: Speech Pathology - Organic Disorders

Section Code Days Time Room Instructor
01 1362 M, W 12:00 - 1:15 PM SP 201 Jacqueline Aquilino-Jirak
ZL01 3461 S 9:00 - 11:50 AM SP 204 Stepenoff
ZM01 3490 S 12:00 - 2:40 PM SP 204 Stepenoff

SPV 328: Introduction to Audiology

Section Code Days Time Room Instructor
02 1364 T 9:00 - 11:40 AM TBA Christine Rota-Donahue
YM01 1363 F 12:00 - 2:40 PM SP 204 Christine Rota-Donahue

SPV 429: Organization of a Speech and Hearing Program

Section Code Days Time Room Instructor
R01 1365 TH 2:00 - 4:40 PM SP 203 Wendy Papir-Bernstein

SPV 430: Clinical Observation in Speech-Language Pathology

Section Code Days Time Room Instructor
01 3485 M, W 9:00 - 10:15 AM SP 204 Nathan Cohen
XH81 1873 TH 6:00 - 8:40 PM SP 201 Wendy Papir-Bernstein

 

Graduate Courses

SPE 530: Organization of a Speech and Hearing Program in the Schools

Section Code Days Time Room Instructor
R01 2422 TH 2:00 - 4:40 PM SP 203 Wendy Papir-Bernstein

SPE 700: Introduction to Research Methods

Section Code Days Time Room Instructor
81 2423 T 6:00 - 7:50 PM SP 204 John Locke

SPE 701: Seminar in Professional Affairs

Section Code Days Time Room Instructor
81 2424 M 6:00 - 6:50 PM SP 201 Nathan Cohen

SPE 703: Language and Linguistics

Section Code Days Time Room Instructor
XM81 3840 M 6:00 - 8:40 PM SP 205 Julie Weisenberg
XW81 3841 W 6:00 - 8:40 PM SP 205 Kathleen McClure

SPE 705: Speech Science

Section Code Days Time Room Instructor
01 2429 T 4:00 - 5:50 PM SP 223 Christine Rota-Donahue

SPE 717: Advanced Anatomy, Physiology, and Neurology of Speech

Section Code Days Time Room Instructor
01 2430 TH 4:00 - 5:50 PM SP 201 TBA

SPE 718: Phonology and Articulation

Section Code Days Time Room Instructor
01 3492 M 4:00 -5:50 PM SP 223 Sandra Levey

SPE 719: Audiology for Speech-Language Pathologists

Section Code Days Time Room Instructor
01 2431 T 12 - 3:50 PM SP 223 Christine Rota-Donahue

SPE 721: Early Childhood Language Disorders

Section Code Days Time Room Instructor
01 2432 W 4:00 - 5:50 PM SP 223 Borenstein

SPE 722: Language Disorders in School-Age Children and Adolescents

Section Code Days Time Room Instructor
81 2433 T 6:00 - 7:50 PM SP 223 Cheryl Smith-Gabig

SPE 723: Fluency Disorders

Section Code Days Time Room Instructor
81 2434 T 6:00 - 7:50 PM TBA Naomi Eichorn

SPE 725: Diagnostic Techniques in Speech-Language Pathology

Section Code Days Time Room Instructor
81 2435 W 6 - 7:50 PM SP 223 Diana Almodovar-Salinas
82 3984 W 6 - 7:50 SP 204 Lynn Rosenberg

SPE 726: Aphasia and Related Disorders

Section Code Days Time Room Instructor
01 2436 TH 4:00 - 5:50 PM SP 223 Joyce West
02 3998 TH 4:00 - 5:50 PM SP 204 Mira Goral

SPE 727: Voice Disorders

Section Code Days Time Room Instructor
01 2437 M 4:00 -5:50 PM SP 204 Stephen Cavallo

SPE 729: Clinical Practicum and Seminar in Speech-Language Pathology

Section Code Days Time Room Instructor
01 2438 M,W 12:00 - 3:00 PM SP/B53 Sandra Levey
02 2439 M,W 12:00 - 3:00 PM SP/B53 Liat Seiger-Gardner
03 2440 T, TH 12:00 - 3:00 PM SP/B53 Lynn Rosenberg
04 2441 T, TH 12:00 - 3:00 PM SP/B53 Joyce West
05 2442 T, TH 12:00 - 3:00 PM SP/B53 Mira Goral
06 2443 T, TH 12:00 - 3:00 PM SP/B53 Betty Soto
07 2444 M, W 3:00 - 6:00 PM SP/B53 Diana Almodovar-Salinas
08 2445 M, W 3:00 - 6:00 PM SP/B53 Jacqueline Aquilino-Jirak
09 2446 M, W 3:00 - 6:00 PM SP/B53 Mary Boylan
10 2447 M, W 3:00 - 6:00 PM SP/B53 Shawn Cotter-Jenkins
11 2448 M, W 3:00 - 6:00 PM SP/B53 Nathan Cohen
12 2449 T, TH 3:00 - 6:00 PM SP/B53 Mary Boylan
13 2450 T, TH 3:00 - 6:00 PM SP/B53 Stephanie Walker
14 2451 T, TH 3:00 - 6:00 PM SP/B53 Freitas
15 2452 M, W 12:00 - 3:00 PM SP/B53 Aronovitz
16 3865 M, W 12:00 - 3:00 PM SP/B53 Joanne Spera

SPE 730: Clinical and Classroom Practicum in Speech-Language Pathology

Section Code Days Time Room Instructor
01 2454 TBA TBA NA Cheryl Smith-Gabig
02 2455 TBA TBA NA Cheryl Smith-Gabig

SPE 734: Diagnostic Practicum

Section Code Days Time Room Instructor
01 2456 TH 4:00 -6:00 PM SP/B 53 Betty Soto
81 2457 TH 6:00 - 8:00 PM SP/B53 Lynn Rosenberg
82 2458 M 6:00 - 8:00 PM SP/B53 Mary Boylan
83 2459 T 6:00 - 8:00 PM SP/B53 Mary Boylan
84 2460 W 6:00 - 8:00 PM SP/B53 Joanne Spera
85 2462 W 6:00 - 8:00 PM SP/B53 Nathan Cohen

SPE 736: Motor Speech Disorders

Section Code Days Time Room Instructor
81 3493 TH 6:00 - 7:50 PM SP 204 TBA

SPE 739: Dysphagia

Section Code Days Time Room Instructor
01 2463 TH 4:00 - 5:50 PM SP 205 TBA

SPE 796: Special Problems

Section Code Days Time Room Instructor
01 2466 TBA TBA TBA TBA
04 2467 TBA TBA TBA TBA


Search the 2009-2011 Catalogs

Undergraduate Programs and Courses*
Graduate Programs and Courses


*Mac users should select Firefox or Opera as their browser.

Last modified: Dec 22, 2011

Text Only Version of Site | Make This Website Talk